سنگ تراونیکس

  امروزه در صنعت ساختمان مصالح مختلفی برای تکمیل پروژه ها به کار میگیرند. یکی از این مصالح که بسیار پرکاربرد و بادوام است سنگ می باشد که جایگاه ویژه ای را در ساختمان سازی دارد و از زمان های گذشته تا اکنون توسط بشر مورد استفاده قرار گرفته است. استحکام و طول عمر سنگ موجب استفاده از این متریال هم در نماکاری ساختمان و هم در دکوراسیون داخلی شده. سنگ ها در انواع گوناگون با قابلیت های متفاوت از معادن سطح زمین استخراج می شوند و بعد از فرآوری توسط سازندگان در ساختمان استفاده میشوند. طرح و نقش سنگ های طبیعی و قابلیت های آنها این امکان را به مشتریان می دهد که گزینه های مختلفی برای انتخاب پیش رو داشته باشند و متناسب با بودجه خود و نوع دکوراسیون یا نمایی که مد نظر دارند نسبت به خرید سنگ مورد علاقه اقدام نمایند.

  تراورتن نوعی سنگ رسوبی متخلخل می باشد که بافت آن به صورت لایه لایه بوده و اصلی ترین کانی در ساختار این نوع سنگ کلسیت است. این سنگ در رنگ های متنوع در بازار عرضه شده و به دلیل بافت متخلخل خود گزینه ی مناسبی برای کفپوش ساختمان محسوب میشود. از سنگ تراورتن هم در نمای خارجی و هم در طراحی داخلی با ابعاد و اشکال گوناگون استفاده می شود. سنگ مرمر نیز نوعی سنگ رسوبی دگرگون شده است که دانه بندی آن درشت و بلورین می باشد و از قابلیت انتقال نور را داراست. این سنگ در رنگ های متنوع به صورت ساده یا رگه دار در طبیعت یافت می شود و به دلیل زیبایی بی نظیر در دکوراسیون داخلی از آن استفاده می شود. این سنگ مقاومت پایینی در برابر جذب آب دارد، از این رو برای نمای ساختمان به کار نمی رود.

  سنگ تراونیکس (Traonyx) ترکیب دو سنگ تراورتن (Travertin) و سنگ انیکس یا مرمر (Onyx) می باشد و مواد آن متشکل از کانی هایی همانند آراگونیت، کلسیت و کربنات آهن است. بیشترین درصد سنگ هایی که روی کره زمین یافت می شوند سنگ های آذرین می باشند. وقتی مواد آتشفشانی از کوه های آتشفشان فوران می کنند، بر روی زمین پخش می شوند و با گذشت زمان دچار فرسایش می شوند. این مواد توسط آب دریا یا رودخانه ها به مکان های مختلف می روند و رسوب می کنند. در بین این رسوبات که به صورت لایه لایه هستند موادی با ساختار متفاوت قرار می گیرد که تحت فشار با لایه ها پیوند خورده و بافت سنگ را پدید می آورند. سنگ های حاصل از چنین فرآیندی سنگ های رسوبی نامیده می شوند. این نوع سنگ ها اگر تحت تاثیر عواملی مانند فشارهای درونی و بیرونی زمین و یا چشمه های آب گرم قرار بگیرند دگرگون میشوند و بافت آنها به بافت بلوری تغییر پیدا می کند. تراورتن نوعی سنگ رسوبی است که ترکیبات آن در اثر دگرگونی به سنگ مرمر تبدیل می شود، البته دگرگونی این سنگ نیاز به فشار، دمای بالا و مدت زمان طولانی دارد. اگر شرایط لازم برای تبدیل کامل سنگ تراورتن به سنگ مرمر وجود نداشته باشد و یا قبل از اتمام فرآیند دگرگونی این سنگ از زمین استخراج شود، محصول بدست آمده سنگ تراورتنی است که بخشی از بافت آن به بلورهای سنگ مرمر تبدیل شده و ویژگی هیچ یک از سنگ های مرمر یا تراورتن را ندارد. از نظر سنگ شناسی این محصول سنگ تراونیکس نام دارد. سنگ تراونیکس هم در معادن تراورتن و هم در معادن سنگ مرمر یافت می شود و می توان آن را برای مصارف گوناگون استخراج نمود.

  سنگ تراونیکس که نوعی سنگ رسوبی نیمه دگرگون شده است ودر رنگ هایی نظیر قرمز، شکلاتی، زرد و سفید در طبیعت یافت می شود. این سنگ نوعی سنگ متخلخل است که دارای نقوش و رگه های پر رنگ و واضح می باشد که با زیبایی منحصر بفرد خود در نمای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. اگر به طرح های جدیدی که از طرف طراحان و معماران برای دکوراسیون داخلی پیشنهاد می شوند الگوها و تم های الهام گرفته از طبیعت دارای رنگ های متضاد و نقش و نگارهای نامنظم و طبیعی هستند که استفاده از آنها در انواع بناها تا حد زیادی سردی و یکنواختی سبک های مدرن را کاهش می دهد. سنگ تراونیکس از جمله سنگ هایی است که به دلیل نقوش متفاوت و رنگ های زیبای خود حسی از طبیعت را به خانه ها منتقل می کند. قسمت هایی از این سنگ که دارای رگه های پر رنگ است نور را از خود عبور نمی دهند اما نور می تواند از سایر قسمت های آن عبور کند. این ویژگی سنگ باعث شده هنگام استفاده از آن در طراحی داخلی، پشت آن نورپردازی انجام شود تا با عبور از سنگ جلوه ای متفاوت به فضا بخشیده شود. سنگ تراونیکس بعد از استخراج از معادن در انواع چرمی، صیقل داده شده و آنتیک فرآوری و مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ در مواردی نظیر کفپوش، دیوارپوش، پله ها، ستون ها، نمای خارجی ساختمان و … کاربرد دارد.

  تراونیکس به دو شکل موج دار و بدون موج برش داده شده و کسانی که تمایل دارند نمایی همانند سنگ مرمر در ساختمان خود داشته باسند اما بودجه کافی ندارند می توانند از تراونیکس که همانند مرمر ظاهری بلوری و شفاف دارد و می تواند نور را خود عبور دهد استفاده کنند. سنگ تراونیکس از نظر زیبایی و جذابیت با سنگ مرمر برابر است. این سنگ به صورت ساده یا نقش دار در بازار موجود است و طبق سلیقه افراد انتخاب می شود. سنگ تراونیکس دارای الگوها و رنگ های متنوع از کرمی گرفته تا قهوه ای تیره است و به راحتی با انواع دکوراسیون داخلی همخوانی پیدا می کند. از ویژگی های این سنگ این است که گرما را جذب نمی کند، از این رو همواره سطحی خنک دارد و به فضا حسی از تازگی و خنگی می بخشد. مقدار جذب آب توسط تراونیکس بسیار کم است، به همین دلیل با خیالی آسوده می توان از آن در محیط هایی مانند آشپزخانه به عنوان کانتر استفاده نمود.

  ۰ نظر
  0 فیسبوکتوییترGoogle +پینترستStumbleuponواتس آپتلگرام